Як привезти дитину до Польщі та записати до школи/садочка: покрокова інструкція

Все частіше українські заробітчани задумуються над возз’єднанням сім’ї та перевезенням дітей до Польщі. Кожна третя консультація в рамках посади Міжкультурного асистента в Жорах стосується теми перевезення діток через кордон, влаштування їх у садочок чи школу та адаптації у Польщі.

Як інформує Відділ освіти Жорської міської ради, в початкових державних школах (1-8 класи) навчається 56 дітей-іноземців (з них 25 – в школі №3), в садочках – 9 та 1- в середній школі (ліцеї та технікуми).

Згідно з місцевим законодавством, діти віком від 7 років зобов’язані ходити до школи. Про систему освіти в Польщі можна прочитати в польсько-українському довіднику «Ласкаво просимо до Жор» (стор. 15, 17)

Переглянути ДОВІДНИК «ЛАСКАВО ПРОСИМО ДО ЖОР»

Як же виглядає процедура перевезення дітей через кордон та влаштування їх у польські школи/садочки? Пропонуємо ПОКРОКОВУ ІНСТРУКЦІЮ.

  • Виготовлення документів в Україні, необхідних для перетину кордону.

Потрібен буде безвізовий закордонний паспорт, дозвіл на виїзд за кордон від одного з батьків (якщо дитина перетинає кордон з одним з них, посвідчується нотаріусом),  свідоцтво про народження дитини та страховий медичний поліс (на 3 місяці перебування – на основі «безвізу»). Важливо! Якщо батьки перебувають у Польщі, вони не зможуть зробити паспорт дитині віддалено, такі повноваження має лише офіційний опікун, встановлений судом.

  • Отримання довідки про зарахування дитини до школи/садочка (zaświadczenie przyjęcia do szkoły/przedszkola dla cudzoziemca).

Для цього потрібно піти до секретаріату школи, куди ймовірно ходитиме ваша дитина (територіально залежить від місця проживання), написати заяву (зразок вам дадуть у школі), де потрібно вписати дані дитини з закордонного паспорта та адресу проживання (там де зараз проживають обоє батьків чи хтось з батьків). Видача довідки – це питання 1-3 днів. Іноді батьки помилково називають цей документ «запрошенням до Польщі» і цим вводять в ступор дирекцію, яка, логічно, не може запросити до Польщі учнів, бо немає такого права. В ситуації з дітками, які підуть до садочка, також потрібна довідка. І тут ситуація може ускладнитися. Існує обов’язок прийняти 6-літню дитину до підготовчої групи (zerówki), натомість молодших дітей не зобов’язані брати до садочка, якщо немає місць.  Тож доведеться шукати приватний дошкільний навчальний заклад. При видачі такого документу ви автоматично резервуєте місце в садочку, а резервація місця швидше за все буде платна. Натомість після перетину кордону ви не мусите записувати діток в приватний садок, а можете стати на чергу в державний.

  • Вирішення питання з житлом і отримання документа, що підтверджує місце проживання дитини у Польщі.

При перетині кордону українські прикордонники зацікавлені, щоб без дозволу обох батьків дитину –громадянина України не вивезли за кордон. Натомість польські прикордонники цікавитимуться, де дитина проживатиме. Документом, який засвідчує місцепроживання дитини, є або договір оренди житла в Польщі, в якому, окрім батьків, вписана дитина, або довідка/zaświadczenie від роботодавця, де працюють батьки, про їх місцепроживання (наприклад , у хостелі/квартирі, що належить роботодавцю).

Отже, маючи на руках закордонний паспорт, дозвіл на виїзд дитини за кордон від другого з батьків (за потреби), свідоцтво про народження дитини, страхівку та довідку про зарахування дитини до школи/садочка можна пакувати валізки та їхати до Польщі.

Після перетину кордону, згідно з Розпорядження Ради Міністрів від 19 березня 2021 року (§ 3 ust.2 pkt 5-6), учні, котрі їдуть на навчання, вихованці дошкільних закладів, а також їх опікуни  звільняються від відбування карантину. Натомість нерідко трапляються ситуації, коли прикордонники накладають на подорожуючих карантин, пояснюючи це тим, що навчання відбувається онлайн. В такому випадку потрібно звертатися на гарячу лінію Санепіду, котрий зніме карантин.

Цілодобова інфолінія Санепіду в Рибніку на тему коронавірусу

tel.  609 519 193 або 508 450 028

 

 

Back to top