W żorskiej szkole zorganizowano Dzień Ukrainy

Wg ZUS ok. 10% mieszkańców Żor to są Ukraińcy. Przyjeżdżają nie tylko do pracy, lecz przeprowadzają się całymi rodzinami. Ukraińskie dzieci uczą się w szkołach i chodzą do przedszkoli.

W celu nawiązania kontaktów rówieśniczych oraz zapoznania polskich dzieci z kulturą Ukrainy nauczycielki Zespołu szkolno-przedszkolnego w Osinach, Panie: Jagoda Kwiatkowska, Samanta Duda i Alicja Gryt organizowały Dzień Ukrainy. Pomoc w przygotowaniu lekcji międzykulturowej, która odbyła się w drugi dzień świąt prawosławnego Bożego Narodzenia, zaoferowała rodzina o polskich korzeniach z Ukrainy Ivanna oraz Ihor Kolisnyk.

 – Pomysł zrodził się podczas lekcji dotyczącej tradycji świątecznych, kiedy to każdy uczeń opowiadał o tym, co dzieje się w ich domach przed i w czasie świąt Bożego Narodzenia. Kiedy przyszła kolej Krysi (młodsza córka rodziny Kolisnyk – red.), opowiadała nam o świętach na Ukrainie z takim przejęciem i radością, że cała klasa i my same byłyśmy oczarowane. Wtedy stwierdziłam, że dziewczynki powinny mieć okazję do opowiedzenia o swoim kraju, kulturze i tradycjach. Poprosiłam o pomoc koleżanki, a one się zgodziły, – wyjaśnia Pani Jagoda Kwiatkowska.

Podczas wydarzenia przeczytana była na głos bajka „Rzepka/Ріпка” po ukraińsku i po polsku, żeby zademonstrować uczniom podobieństwa języków. Pani Ivanna Kolisnyk podzieliła się doświadczeniem o systemie edukacji w ukraińskich szkołach, opowiedziała o ukraińskich tradycjach i symbolach, w tym o przepięknych strojach ludowych – wyszywankach, w które była ubrana cała rodzina.

Finałem tematycznego spotkania z kulturą ukraińską stała się prezentacja o słowiańskich lalkach mocy – motankach, przeprowadzona przez Panią Allę Brożynę, inicjatorkę lokalnych polsko-ukraińskich projektów integracyjnych. Tradycja motania lalek talizmanów łączyła kiedyś zarówno pokolenia (matka-córka), jak i całe narodowości słowiańskie – była popularna u Polaków, Białorusinów oraz Ukraińców.

Zobacz WIDEO z warsztatów motania słowiańskich lalek mocy w ramach projektu „Motanki czyli poplątane historie”.

Back to top